top of page
Melsen Tunca

Ankara Anadolu Lisesi ve İstanbul Atatürk Fen Lisesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliğinden mezun oldum. Aynı üniversitede Biyo-Medikal Mühendisliği ve Felsefe Yüksek Lisanslarını tamamladım. Yarım bıraktığım Biyo-Medikal doktorasının ardından halen Felsefe doktora programına devam ediyorum.

Öğrenciyken çalıştığım Biyoloji ve Katı Hal Fiziği projeleri ile TUBİTAK Bilim Adamı Yetiştirme Programı bünyesinde DETAM ve MAM Laboratuvarlarında deneyler gerçekleştirdim. Biyo-Medikal tezimi Parkinson Hastalarının Pallidotomi ameliyatları sırasında kaydettiğim beyin aktiviteleri analizi hakkında hazırladım. Bilim insanı olmaktan uzun yıllar önce vazgeçtim ama bilimkurguya olan merakım artarak devam ediyor. Türk Fütüristler Derneği üyesiyim.

Felsefe çalışmalarımda matematik felsefesi, dil felsefesi ve özellikle zihin felsefesine ilgi duyuyorum. Yüksek lisans tezimi Kant’ın 1.Kritiği hakkında yazdım, doktora tezimi 3. Kritik hakkında yazıyorum. Kant’ın benlik bilinci hakkındaki modelini yorumladığım makaleler ile uluslararası konferanslara konuşmacı olarak katıldım. Birleşik Krallık Kant Akademisyenleri Derneği üyesiyim.

 

MEB Usta Aşçı ve Eğitmen Usta diplomalarım var. Türk ve dünya mutfağı üzerine çok sayıda sertifika programına katıldım. Yemek yapmayı ve yeni tarifler araştırmayı seviyorum. Doors Akademi'de üç kur ders verdim ve atölye müfredatını hazırladım. Gıda israfının azaltılmasıyla ilgili projeler son yıllarda büyük bir hevesle kafa yorduğum konular arasında. Yemek hazırlama deneyimlerimi mühendislik eğitimiyle birleştirerek hazır taze gıda kitlerinden sağlıklı, basit yemekleri tek tuşla pişirebilen Kibele isimli IOT tabanlı bir yemek makinesi ‘icat etmek’ için çalışıyorum. Bilimkurgu sevdiğimi söylemiş miydim? 

Biyo-Medikal mühendisi olarak V.K.V. Amerikan Hastanesinde başladığım profesyonel kariyerden yiyecek sektörüne geçerek kendi işimi kurdum ve halen sürüyor. Çeşitli kuluçka programları tarafından desteklenen ticari ve sosyal girişimleri hayata geçirdim. Şimdiden teknolojik girişimler yapmaya başlayan 16 yaşında bir kızım var. Üstün yetenekli çocuklara yönelik erken eğitim yöntemleri kişisel olarak ilgilendiğim diğer bir konu.

Kısa öykü, şiir ve çevirilerim 14 yaşından bu yana edebiyat dergilerinde yayınlanıyor.  Zamansız adam Hızır efsanesi hakkındaki fantastik film senaryo taslağım için bilgi ve ilham toplamak üzere Balkanlar'dan Orta Asya'ya uzanan coğrafyada ücra köşelerde saklı inanç merkezleri, tapınak ve tekkelerde dedeler ve erenlerin ruhani dünyasına doğru yapacağım yolculuğun planlarını kuruyorum. 

 

Yazdıklarımı bu blogda edebiyat okurlarıyla paylaşmak istiyorum. Yorum görüş ve önerileriniz için lütfen bana yazın.

 

       tunca.melsen@gmail.com        
bottom of page